Проектът включва поредица концерти с българска камерна музика в съчетание с автентичен фолклор и лектория, изнесени в малки населени места в Северозападна България. Инициативата обединява усилията на камерни изпълнители и фолклорни музиканти с дългогодишен опит, работещи в престижни музикални институции. Идеята е да поднесат на публиката забравени или рядко изпълнявани шедьоври на българската класическа музика от началото на XX век. Изпълнението на народни песни a capella и в съпровод на гайда, е метафора на изворa на вдъхновението и стремежът на българските композитори към намиране на оригиналния национален стил на творците от това поколение...Един порив в търсене на идентичността на българската класика в европейския културен контекст. Разнообразната програма в съчетание с кратка лектория, поднесена по увлекателен и достъпен начин има и образователна цел. Свързвайки народната музика ( основен музикален жанр за местното население ) с класическата, се прави един своеобразен мост между националните ценности и Европейските културни постижения.
Специален акцент в програмата е участието на младата цигуларка Слава Атанасова, студентка в гр. Есен, Германия. Нейното дейно присъствие символизира приемствеността между поколенията, надеждата за по-добро бъдеще, която младите хора носят със себе си и идеите за обединена Европа.
Подбран е разнообразен репертоар от Панчо Владигеров, Марин Големинов и Любомир Пипков. Това са композитори , учили в Западна Европа и завърнали се в България за да градят музикалната култура на Отечеството. Тази е и метафората в подзаглавието на проекта - ''Пътуване към дома'' - т.е.връщане към корените на творческото вдъхновение. Програмата включва следните произведения: